Sürücü Direksiyon Eğitimi Programı

 

 

 

 İYİ GÖZLEM BECERİLERİNE SAHİP OLMAK GEREKİR ?

“Gözlem” koşullar hakkında olabildiğince fazla bilgi edinebilmek için görme,koku alma ve işitme duyularını kullanma anlamına gelir. İyi gözlemde bulunabilmek iyi bir araç sürücüsü olmanın temelidir ve yaşamla ölüm arasındaki çizgiyi belirleyebilir. Bir şeyin orada olduğunu bilmeyen,bir tepki gösteremez. Dikkatli gözlem sürücüye düşünme ve tepki gösterme için ekstra zaman sağlayarak araç sürüşü üzerindeki denetimi arttırır.

Arada bir öylesine giderken ,aklınızın sürüşten başka yerde olduğunu fark ettiğiniz zamanlar olmuştur. Yetişmeye çalıştığınız olayı ,işi yada başka bir şeyi düşünüyor olabilirsiniz. Yalnızca bu bile son derece savunmasız olduğunuz anlamına gelir. Aniden ortaya çıkabilecek bir aciliyetle başa çıkamazsınız ve başka sürücülerin kurbanı olabilir diğer sürücülerin neler yaptığının, farkında olmadığınız için de kendinizi tehlike içinde bulabilirsiniz. Aklınızın her zaman sürüşte olması gerekir. Hem bilgi alma, kullanma ve aktarma becerileriniz hem de uygulama başarınız gözlem ve planlama yeteneklerinize bağlıdır.

 

 

OLABİLECEKLERİ SEZMEK GEREKİR

 

 

Bir tehlikeye tepki verebilmek için ne kadar zaman varsa ,onu güvenle savuşturma sansı da o kadar artar Tehlikeyi sezmek ise artı zaman kazandırır Bu sezme yeteneği eğitim, deneyim ve deneyim kazanmak için harcana çabayla orantılıdır. Sürüşte sürekli yorum yapmak bu yeteneği geliştirmenin en etkili tekniğidir.( Sürüşte kendiniz hakkında yorum yapın,gördüklerinizi ve yapmayı planladıklarınızı kendinize söyleyin) Gördüğünüzle başlayıp, sürüş deneyiminizi kullanarak durumun nasıl gelişebileceğini tahmin edin. Örneğin ön görüş sık sık diğer araçlar ve yol konumu nedeniyle engellenir ama deneyim size görülmeyenler hakkında tahmin imkanı verir. Yola bakarak olası gelişmeler hakkında ipuçları bulabilirsiniz. Olabilecekleri sezmek, gözlemden gelen tüm bilgiyi damıtmaktır. Örneğin yola bir top çıkarsa, arkasından bir de çocuk çıkma ihtimali yüksektir. 

Başka sürücülerin yapabileceklerini sezmek hem kendinizin hem onların güvenliği açısından çok önemlidir. Diğer sürücülerin sizi gördüğünü yada hep gerektiği gibi davranacaklarını varsaymak yanlıştır. Birinin yoldaki davranışlarını izlemek nasıl bir sürücü olduğu hakkında bilgi verir ama en bilinçli sürücü bile hata yapabilir. Başka sürücülerin ellerini gözlerini ve başını izlemek niyetleri hakkında fikir verir Yinede başkalarının hatalarına karşı güvenlik payı olarak kendinize hep yeterli zaman ve yer tanımalısınız . Çünkü bir kaza sonrası haklı olmak çok küçük bir tesellidir.

 

 

KONSANTRASYON VE TETİKTE OLMAK GEREKİR

 

 

Konsantrasyon ve tetikte olmak sürüş becerilerinin ana zihinsel özelliklerindendir. Çevre hakkındaki veri değerlendirme kapasitemiz sınırlıdır. Bunu yapabilmek için çevrede olup bitenlerden bazılarına daha fazla dikkat etmek gerekir. Bu sürüş açısından önemlidir çünkü dikkat çevrenin hangi bölümüne odaklanmışsa o alanda meydana gelen olaylara daha hızlı tepki verilir. Bunu görmenin yollarından biri, görüş alanının bir resim olduğunu düşünmektir. Tüm resmi görebilirsiniz ,ama bir kerede yalnızca bir parçasına dikkat edebilirsiniz.

 

 

ÇEVREYİ TARAMAK GEREKİR

Çevrede meydana gelen olaylara bakarak çevreyi tarayan sürücünün , dikkatini tek bir noktada toplayan sürücüden daha az kaza riski vardır. Bu beceriyi geliştirmede pek çok yol izlenebilir:

Gözlerle aynalar dahil tüm yönleri taramak,

 

 

Her yönden gelen her biçim ve boyuttaki tehlikeye açık olmak.

 

 

Farklı sürüş durumlarındaki farklı tehlike olasılıklarına karşı duyarlılığı geliştirmek.

Bu öğrenmeye ,deneyime ve duyarlığı geliştirmeye olan kararlılığa bağlıdır.

 

 

BAKMAK AMA GÖRMEMEK

Neyi gördüğümüz büyük ölçüde neyi görmek istediğimize bağlıdır. Tam da baktığımız yönden gelen bir motosikleti son anda savuşturduğumuz mutlaka olmuştur. Bu tür hatalara çok rastlanır,çünkü tüm sürücüler genellikle arabalara ya da kamyonlara bakar ama motosiklet gibi daha küçük şeyleri gözden kaçırırlar. Dikkatimizi topladığımız zaman , sadece bir sahnenin özel bir yerine bakmayız , o sahnedeki özel nesnelere de bakarız Görmeyi umduğumuz nesneleri ayırt etmemiz daha kolaydır ve onlara daha çabuk tepki veririz. Görmeyi istemediğimiz şeyleri çoğunlukla görmeyiz.TETİKTE OLMAK

Tetikte olmak işleyebileceğimiz bilgi miktarını belirler. Bilgiyi zihinsel enerji sayesinde işlersiniz. Bunun tersi dikkatsizlik ya da yorgunluk halidir.Tetikte olmak pek çok etkene bağlıdır. Ama araç sürmek gibi rutin bir iş yaparken , harcanan zamanla ters orantılı olarak giderek azalır. Ayrıca tetikte olmak bir dereceye kadar kişilikle ilintilidir. Dışa dönük insanlar(dış uyarıcılara daha fazla gereksinim duyanlar) içe dönüklere oranla (yüksek seviyede uyarılardan kaçanlar) yorgunluğa karşı daha duyarlıdır.İyi araç sürmek için tetikte olmak gerekir. Tehlike önceden görülebilmeli tanımlanabilmeli ve bertaraf edilebilmelidir. Direksiyon dersi. Ancak sürüş işleminin büyük bir bölümü rutindir. Fazla yetenek gerektirmez ve kaza riski azdır Dışaridan gelen uyarıların düşük olduğu hallerde dikkat kolayca dağılır. Bu yüzden dikkati dağıtmamak için bazı adımlar atmak gerekir. Kalabalık kent trafiğinde dışarıdan gelen uyarılar yeterlidir ama uzun otoyol yolculuklarında ya da kırsal alanlarda başka uyarıcılara ihtiyaç vardır.

 

 

TETİKTE OLMAK VE KAYGI

Tetikte olmak kaygı seviyesine bağlıdır ve her iş için en uygun bir kaygı seviyesi bulunur. Risklerin neler olduğunu bilerek az miktarda kaygı duymak tetikte ve tepki vermeye hazır olmayı sağlar. Hiç kaygı duymamak yanıt verme yetimizi körelterek yeterince hızlı tepki vermemeye yol açar. Çok fazla kaygı da gelen bilgiyi gerektiği gibi işleyip gerek biçimde yanıtlamamaya...

Tetikte olmak için şunlar yapılabilir:

 1. Bilinçli olarak çevredeki risk seviyesini değerlendirmek.

 2. Değerlendirmeyi sürekli olarak yenilemek

 3. Trafik durumu hakkında kendinle konuşmak.

Bu biçimde etken olarak risklerin farkında olabilirseniz kaygınızı en uygun düzeyde tutabilirsiniz. Böylece tehlikeleri ihmal etme olasılığı azalır. 

Her zaman önünüzdeki durumu değerlendırın ve koşullarda değişme olup olmadığını görmek için yanlara bakın. Konumu değiştirmeden önce önde, yanlarda ve arkada ne olduğunu görmek gerekir. Bu anlarda asıl olan aynalara yani geriye bakmaktır.

 

 

HAYAT KURTARICI KONTROL (KÖR NOKTA)

Hayat kurtarıcı kontrol bir manevra yapmadan önce beklenmedik bir şey olup olmadığını görmek için omuz üzerinden kör noktalara son bir kez bakmaktır. Dönerken dönmek istenen yöndeki kör noktaya bakın. Hayat kurtarıcı kontrol ivme aşamasının ilk bölümüdür. Ne zaman kullanacağınızı doğru yargılamanız gerekir. Kalabalık kent alanlarında bu kontrol çok önemlidir. Özelliklede soldaki dar bir yola saparken ya da öndeki taşıtı geçerken , arkada olup bitenden eminseniz gözleri önde tutmak daha güvenlidir.Hayat kurtarıcı kontrolü alternatif bir plana zaman bırakacak kadar erken uygulayın. Direksiyonu döndürmeye başladıktan sonra omuz üzerinden bakmanın bir anlamı yoktur.

 

 

Sürücüler... Dikkat!

Bir bayan sürücü, yalnızca bayan olduğu için veya diğer sürücüleri rahatsız eden davranışlar nedeniyle taciz edilebilirler.  trafiğin akış temposunun çok altında gereğinden daha yavaş gitmek,şerit değiştirirken veya dönüş manevralarında sinyal vermemek, yeşil ışıkta aracı hareket ettirirken çok ağır hareket etmek vb.) Sıkıştırma yöntemleri arasında korna çalmak, sellektör yapmak,sağına ya da soluna girip araca aşırı derecede yaklaşarak korkutmak, önüne geçip ani fren yapmak,çok yakından takip etmek,geçiş yolunu kapatmak veya üstüne direksiyon kırmak,solladıktan sonra aniden yavaşlama veya beklemek sayılabilir..

Trafikteki her türlü olumsuz durumlarda can ve mal güvenliğimizi korumaya yönelik araç kullanmak temel kuralımız olduğuna göre bu gibi durumlarda nasıl davranmamız gerekir?..

•  Yavaşlayın. Yüksek hızlarda aracın kontrolünü kaybetmek daha kolaydır.

•  Yolunuza konsantre olun.

•  Soğukkanlı olun ve sinirlenmeyin. Paniğe kapılmak sizi hataya sürükler.

•  Ani direksiyon hareketinden,ani şerit değiştirmekten , ani ve sert fren yapmayın.

•  Gereğinde kaçmak için kullanabileceğiniz yolun sağının uygun olup olmadığını sürekli kontrol edin. (Kaldırım,mıcır, düşük banket,park etmiş araç var mı?)

•  Tacizci arkadaysa,önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi arttırın,takip mesafenizi iki katına çıkarın.

•  Uzun süredir arkanızda ise yol vermeyi,deneyin,yavaşlayın. Önünüze geçtiğinde, arkada olduğundan çok daha iyi kontrol altında tutabilirsiniz.

•  Polis olma ihtimali olan,trafiğin daha yoğun olabileceği yol güzergahını tercih edin.

•  En kısa zamanda 155 Polis İmdat’ı arayın ve tacizciyi ihbar edin. Tacizci otomobilin plakasını markasını,rengini ve seyrettiğiniz güzergahı bildirin. Araç kullanırken ,cep telefonu kullanmanın da kazaya neden olabileceğini dikkate alın.

•  Durmak için halka açık,insanların olduğu yerleri tercih edin.(alış-veriş merkezleri,benzin istasyonu)

•  Hırsızlık veya gasp amaçlı taciz ihtimaline karşı kapılar kilitli olmalı.

•  Sürücülükte altın kural “ Probleme girmemek,probleme giripte onu çözmeye çalışmaktan çok daha basittir”.Her zaman kazaya hazırlıklı olmanız açısında emniyet kemerinizin takılı, koltuk başlık ayarının yapılmış olması gerektiğini unutmayın

•  Böyle bir tacizde otomobilin hakimiyetini kaybetmemek,kullandığınız aracın özelliklerini ve kontrolünü iyi bilmek, doğru bilgi ve beceriye sahip olmakla mümkündür.